Jdi na obsah Jdi na menu

je kouření doutníků zdravější nežli cigaret ?

5. 2. 2013

Tuto otázku mi položilo už nespočet lidí a dokonce i já jsem se ptal některých odborníků, jak ze specializovaných trafik, tak i kamarádů mediků a dalších známých.

V prvé řadě bych rád sdělil, že veškěré činnosti mají svá rizika, a každý koníček něco stojí a nezáleží na tom, jestli se jedná o peníze, zdraví nebo volný čas. V tomto případě zde všechny tyto faktory hrají svoji roli. Ve srovnání s kouřením cigaret by zde neměla hrozit rakovina plic, protože se kouř z doutníků nedostává do dolních dýchacích cest, což je problém cigaret, které kuřáci potahují někdy až do plic nebo do hrtanu. Naopak riziko vzniku rakoviny jazyka u doutníků hrozí, a dále zde hrozí vznik onemocnění, které se souhrně označuje jako CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc).

Do CHOPN patří další onemocnění jako chronická obstrukční bronchitida, emfyzém(rozedma plic) nebo chronická bronchitida s astmatickými projevy. Ovšem není pravidlem, že po vykouření několika doutníků za rok by se u Vás některá z výše uvedených nemocí projevila. Riziko onemocnění se sice zvýšit může, ale nemoci se nikdy projevit nemusí. Vezměte si např.: "Někteří lidé nikdy netrpěli na následky kouření doutníků, ačkoli byli pravidelnými kuřáky, a naopak někteří lidé kouřili doutníky kratší dobu a některá z uvedených nemocí se u nich projevila dřívě, či jim kouření doutníků způsobilo jiné zdravotní problémy".

Je to podle mého názoru individuální a nelze k tomu přistupovat jednostranně, ovšem netřeba podceňovat možná rizika s kouřením spojená, a to zejména ta finanční, neboť daň za tento koníček se může postupem času vyšplhat na pěknou sumu peněz, ale žijeme na tomto světě pouze jednou.

Osobně bych i možná řekl, že cigareta je výhodná v tom, že obsahuje filtr, přes který kuřák nasává, ale to by musel cigaretu stejným způsobem vychutnávat jako doutník tzn. pouze poválet kouř v puse a vyfouknout ho, ale je jisté, že ten požitek z cigarety by byl nulový, a tím pádem by bylo zbytečné vůbec cigarety kouřit, nicméně nejsem kuřák cigaret, proto nemohu chuť a vlastnosti cigaret posoudit.

Závislost na nikotin vzniká prý v obou případech jak u kuřáků cigaret, tak i doutníků. Zdravý rozum ovšem říká, že všeho moc škodí, proto se doutníky nekouří několikrát denně a možná ani obden. Na doutník si člověk musí udělat čas alepsoň 1 až 2 hodiny. A ze své zkušenosti vím, že je lepší si dopřát jeden lepší kousek za pár dnů, nežli kouřit ty levné, například denně.

Za zdraví si ovšem ručí člověk sám, proto je jen na něm, zda-li se k tomuto koníčku přikloní či nikoliv. Jako odpověď na tuto otázku bych zvolil obě možnosti zároveň: "ano je" a "ne není".

Mnoho lidí by vám toto obdobné trvzení mohlo vyložit po svém, proto tento článek neuvádím jako nějakou převratnou novinku. Každý koníček má své pro a proti, pokud chcete, dělejte jej a přijměte možná rizika, která jsou s danou činností spojená. Nepřijmete-li je, raději koníček zanechejte a najděte si jiný, který vám bude vyhovovat.

Autor: Snekmen

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

článek

(Marek, 24. 1. 2015 22:22)

Naprostý souhlas s článkem. Jak se říká....není růže bez trní. Na jednu stranu je kouření v jakékoli podobě škodlivé z různých důvodů. Na druhou stranu je tu ta nesmrtelná věta: "Žijeme pouze jednou".

Článek

(Dominik, 30. 3. 2014 18:42)

Musím říci, že článek se mi velice líbil, začetl jsem se a řádně zamyslel... Výborná práce

Re: Článek

(Admin: Snekmen, 1. 4. 2014 20:50)

Děkuji Dominiku za tvůj komentář, jsem rád, že se ti tento článek k zamyšlení líbil. :)