Jdi na obsah Jdi na menu

Vrstvy - Vnitřní stavba

28. 2. 2013

Základní pojmy jsou převzaty z rubriky slovníček pojmů, kde se mimo jiné můžete dozvědět o dalších termínech používaných v doutníkářské terminologii.

Wrapper neboli Krycí list se skládá ze škály různých odstínů od nazelenalých (Double claro) po hnědé až černé (Oscuro). Dále je jedním z indikátorů síly a chuti doutníků. Světlejsí mají být lehké, jemné na chuť spíše krémové či kořeněné. Tmavé jsou silné, sladké chutově čokoládové až kakaové. V praxi se ovšem můžete setkat s výjimkami

wrapper-hwhc.jpgwrapper-with-cigar-gdmb.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

wrapper-gdmb.jpg

Zde můžete porovnat dvě barvy ze základní palety barev. Na fotografii vlevo nahoře je zobrazen krycí list barvy colorado claro zatímco ty světlejší na pravé straně jsou barvy claro. Krycí listy nemusí vždy pocházet se stejné země, jako vázací listy a plnící listy. U některých dražších značek se ovšem můžete setkat s čistě 100% doutníkem z jednoho státu. Zmínil bych kubánské doutníky, které si zakládají na 100% původu z jednoho státu.

 

 

Binder neboli vázací list může pocházet z jiné oblasti, nežli zbytek doutníku. Bývá tomu tak běžně u shortfillerů. U levných doutníků může být 100% tabákový binder nahrazen lacinějším HTL, které lze napustit dalšími vůněmi, které vytváří celkový buket i aroma doutníku. HTL poznáte celkem snadno. První věcí je vzhled: HTL je čistě vylisovaná směs zbytků tabákového odpadu, který nemá ve výrobě další využití. Je velmi hladký na dotyk a chybí mu žilnatina, která je přítomna na čistě tabákovém binderu. Druhým poznávacím znakem je chuť. Jelikož jsou HTL bindery napuštěné nějakými vůněmi-umělými vůněmi, poznáte jej tak, že tato vůně nemá přírodní charakter. Je moc intenzivní nebo smíšená s jinou vůní, která rozhodně není cítit z přírodních tabákových listů.

binder-1.jpgbinder-2-gdmb.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Dva bindery 100% tabákového původu. Žilnatina je přítomna. Bez přidaných aromat

 

pitbodega8.jpgpitva-4-htl.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Tyto bindery jsou už ovšem homogenizované. Přidaná aromata vytváří, buket i následné aroma, sladší.

Filler neboli náplň se opět vyskytuje ve dvou podobách. Přítomny jsou pouze dlouhé části tabákových listů nebo jemně nasekané části tabákových listů.Výjimkou mohou být tzv. Mixedfillery, kde jsou přítomny obě složky.

filler-gdmb.jpgfiller-short.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Zde vidíte markantní rozdíl mezi short a longfillerovou náplní. Zde bych podotkl, že jednotlivé složky obou druhů fillerů nemusí být z téže země. Některé značky i v krátkých popisech naznačují, že jejich výrobek používá náplň z mnoha koutů světa např.: z Brazílie, Nikaraguy, Kuby nebo z Hondurasu. U dražších značek zejm. u kubánských bývají všechny tabákové listy fillerů z totožné oblasti nebo země. Netvrdím, že toto pravidlo platí jen pro Kubu, ale Kuba je tím nejznámější v širším povědomí lidí.

 

Autor: Snekmen