Jdi na obsah Jdi na menu

Vnější stavba

5. 2. 2013

Doutník se dělí na několik částí, které jsou pro všechny doutníky různých tvarů a velikostí stejné. První částí je Hlavička, jedná se o malou část, která se určená k oříznutí a následnému otevření doutníku, jinak má spíše kosmetický účel.

Naopak rameno je v podstatě jakýmsi stavebním pilířem, který má za úkol udržet konec doutníku pohromadě, aby se nezačal samovolně rozbalovat a nedošlo tím k jeho poškození. Právě oříznutím ramene může kuřáka potkat nepříjemná situace, kdy se mu doutník nesprávným oříznutím částečně rozbalí.

Tělo doutníku je největší částí, která se kouří různě dlouhou dobu. Skládá se buď s dlouhých listů nebo z nasekaných listů s trojově ubalených, jak bývá u levnějších kusů pravidlem.

Prstýnek je další kosmetickou částí. Bývá indikátorem původu doutníku (značka) a případně i jeho typu a tvaru. Dále je zde uveden nápis: "Hecho a mano", což ve volném překladu ze španělštiny znamená: "vyrobeno ručně". Ovšem tento nápis bývá i na některých prstýncích strojově vyrobených doutníků (tzv.strojáků). Aby se skutečně prokázala ruční výroby, může výrobce na prstýnek napsat "totalmente a mano" neboli "celková ruční práce"

Patka je poslední částí doutníků. Její účel je pouze k zapálení a následnému započetí kouření. U nepravidelných tvarů např. Perfecto bývá patka zúžená a v podstatě obsahuje vlastní rameno. Je nutné ji tedy opatrně oříznout aby se patkové rameno nepoškodilo.

Autor:Snekmen