Jdi na obsah Jdi na menu

Slovníček

6. 2. 2013

Aroma-vůně doutníku po zapálení.

Buket-vůně doutníku nezapáleného.

Binder-vázací list.

Filler-náplň, která může být z dlouhých nebo celých kusů tabákového listu nebo z nasekaných tabákových listů.

Hybridillo-doutníky typu cigarillo mini či midi vyrobené z nejméně kvalitní směsi tabáků nebo ze směsí podobných či skoro stejných cigaretovému tabáku. :-)

HTL-Homogenized tobacco leaf. V podstatě se jedná o stejnorodou směs tabákových zbytků z listů, stonků a dalších částí rostliny nicotiana tabacum, které nemají pro výrobu doutníků jiné využití.

Longfiller-doutníky vlhké, jejichž náplň je tvořená s dlouhých tabákových listů. Krycí a vázací list je 100% tabákového původu. Pro uchovávání je potřeba tyto doutníky skladovat v nádobách (humidorech) s konstantní vlhkostí a teplotou.

Mixed filler-doutníky, jejichž náplň obsahuje dlouhé listy i nasekané listy. Kvalitou se řadí mezi Long a Shortfillery, ale jedná se spíše o suché doutníky.

Shortfiller-doutníky suché, jejichž náplň obsahuje nasekané části tabákových listů. Krycí a vázací list může být 100% tabákového původu. U levnějších kusů se používá místo vázacího listu HTL a u těch extra levných HTL nahrazuje, jak krycí, tak vázací list. Nepotřebují pro uchovávání takovou vlhkost jako longfillery, stačí cca 10% relativní vlhkosti. Jelikož je většina balena v celofánových obalech, jsou takřka ve vakuovém prostředí s neomezenou trvanlivostí.

Wrapper-Krycí list. Skládá se ze škály různých odstínů od nazelenalých (Double claro) po hnědé až černé (Oscuro). Dále je jedním z indikátorů síly a chuti doutníků. Světlejsí mají být lehké, jemné na chuť spíše krémové či kořeněné. Tmavé jsou silné, sladké chutově čokoládové či kakaové. V praxi se ovšem můžete setkat s výjimkami.

 

 

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář