Jdi na obsah Jdi na menu

Rozbor levného cigarilla 2

15. 2. 2013

 Po vyzkoušení tohoto cigarilla jsem se rozhodl učinit rozbor a zveřejnit ho vám čtenářům,aby jste byli více v obraze a věděli, oč se v tomto případě jedná.Rozbor se týká,jak z názvu vyplývá,.levného cigarilla zn.Bodega.

 

pitbodega1.jpgPři prvním pohledu zaujme odstín použitého wrapperu,který byl různý i u dalších kusů.V podstatě se tu objevily kusy, které měly krycí list odstínu colorado maduro , colorado a v jednom případě i odstín podobný double claro(velmi světlý odstín přecházející z hnědé do nazelenalé barvy). Na zadní straně cigarilla je umístěn uhlíkový filtr složený celkově ze tří částí: ze syntetických vláken tvořících klasický cigaretový filtr, obalu filtru a vnitřní uhlíkové části, jak si jistě můžete všimnout na obrázku níže. Na omak je cigarillo dosti pevné a kvalitně utažené. Mohu to nyní na začátek vyzdvihnout jako výhodu, jelikož při manipulaci nehrozí,.že se cigarillo začne rozbalovat.Ovšem nebudu vám nalhávat,že toto má na svědomí i použité HTL v podobě vázacího listu. pitbodega5.jpgV celkovém shrnutí při prvním pohledu hodnotím tento strojově zpracovaný shortfiller jako cigarillo pevně utažené, vyrobené z laciných materiálů za použití zbytkového tabáku při výrobě jiných finančně nákladnějších shortfillerů. Nicméně pro dokonalejší demonstraci vezmu nůž a opatrně se pouštím do nitra tohoto cigarilla. Rozbor filtru tedy vidíte hned vpravo.Jak bylo napsáno na začátku. Skládá se ze 3 částí, přičemž nejobsáhlejší část zaujímá syntetický filtr z materiálu ,který je používán i při výrobě cigaret. Prostředek tvoří uhlíková část, která zřejmě podle mě slouží k zachycení nežádoucích splodin, jež se tvoří při hoření tabáku. Ke zpracování filtru již nemám co více říci, a proto nyní přejdu k vnitřní části.

pitbodega3.jpgKrycí list různých odstínů je velmi slabý a má tendenci se drobit a rozmělňovat již při prvním dotyku pinzetou.Okrasná funkce wrapperu je v tomto případě splňěna. Z mého pohledu je ovšem wrapper velice tenký. Pro porovnání s jinými cigarilly, kde bývá wrapper mocnější, je tento spíše svojí mocností zanedbatelný. Binder je vyroben z HTL, což není neobvyklé v této cenové kategorii. Binder je napuštěn sladkým nádechem, což vytváří v celkovém provedení karamelový buket, který jsem skutečně i před jeho zapálením zaznamenal. Na obrázcích níže jsem vyfotografoval jednotlivé vnitřní a vnější části tohoto cigarilla: wrapper, HTL binder a filler, ke kterému se vyjádřím v další části tohoto článku.

 

pitbodega7.jpg

Wrapper v tomto případě odstínu colorado maduro

pitbodega8.jpg

Binder z HTL

pitbodega6.jpg

Filler směsí tabáků z různých koutů světa

 

Ohledně filleru v tomto cigarillu, který byl horkou diskuzí s kolegy v práci. Doutník je podle vyhlášky Mze č. 344/2003 Sb. definován v § 1 písm. c) bodu 1 a 2  tak, že obsahuje výlučně přírodní tabák a také, že obsahuje tabákovou náplň. (pozn. autora: doutník bude s účinností od 7.9.2016 nově definován, konkr. dle ust. § 2 písm. z) zák. č. 180/2016 Sb.,. Uvedené informace v totmto příspěvku nebudou již aktuální, ale pro možnost komparace původního znění upravující vyhlášky a nového zákona tento příspěvek zde pro čtenáře blogu ponechám). Tato cigarilla splňují tyto body, ovšem nikde se nepíše, jakou část rostliny, popř. jaký typ tabáku ( myšleno tak, jestli je určen pro výrobu cigaret či doutníků) má cigarillo obsahovat. Filler zde v tomto kuse obsahuje nasekanou, velmi drobnou směs tabáků, které pochází z různých částí světa. Nedokážu přesněji určit všechny, ale odhaduji Jávu, Kubu a Brazílii .Vzhledem spíše připomíná přechod mezi tabákem do cigaret a nasekaným tabákem do klasických shortfillerů, proto v hodnocení uvádím, že se pravděpodobně jedná z 50% o tabák ,který je určen i pro výrobu cigaret.

 

pitbodega4.jpg

Může to být kontroverzní , jelikož jsme se dohadovali, zda-li opravdu je to hybrid mezi cigaretou a cigarillem či nikoliv. Ke srovnání jsem použil některé dražší značky cigaret ( od 90kč výše) abych porovnal všechny produkty. Fotografie bohužel nemám, ale do budoucna udělám více rozborů, proto je možné, že jednoho dne zveřejním i článek, který bude o tabákových náplní pojednávat. Zpět k tématu. Nakonec jsme se shodli, že se částečně jedná o filler, který se používá i u dražších značek cigaret, jelikož i chuťově se toto cigarillo podobá klasické cigaretě. Výsledek tedy možná někteří znáte:50 ku 50.

 

Pokud bych měl porovnat s jinými značkami cigaret, tak vám asi nepomohu, ovšem kolega, kuřák cigaret, mi sdělil, že by se mohlo jednat o kvalitnější cigarety na úrovni dražších značek v cenové kategorii od 85kč výše.

Pro tento rozbor nemám co více napsat a proto děkuji,pokud jste si toto přečetli.

 

 

Autor:Snekmen

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Mě chutnají

(Katz, 12. 10. 2015 18:43)

Nejsem žádný odborník na tabáky, ale přechod ze smradlavých cigaret na tyhle Bodega je velice příjemný, jak cenově tak i chuťově. Prostě je to o level vejš než startka by čestrfíld :-)

Re: Mě chutnají

(Jiří , 14. 5. 2017 15:43)

Nemohu je nikde sehnat, prosím poradit jak je objednat. Moc děkuji
+420602618359

Bodega

(Zdeněk Goldschmidt, 30. 1. 2016 12:08)

Prosím,řekněte,která firma tento výrobek vyrábí a kolik nikotýnu a dehtu je v doutníčku.Děkuji.

Re: Bodega

(Admin: Snekmen, 17. 8. 2016 20:01)

Dobrý den, z dostupných internetových zdrojů mám zjištěno, že cigarilla prodávaná pod obchodní značkou Bodega vyrábí švýcarská firma Villiger Söhne GmbH (viz doutníky stejnojmenné značky). Pokud jde o množství dehtu a nikotinu, tyto informace výrobce neuvádí, proto Vám je nemohu bohužel sdělit.