Jdi na obsah Jdi na menu

Základní informace o mírách

24. 2. 2013

V tomto článku se zaměřím obecně na základní míry, které se běžně uvádějí. Nejprve cituji napsaný text ze stránek české wikipedie:

"Základní míry jsou pro všechny doutníky stejné. Uvádí se délka buď v palcích nebo v metrickém systému a poloměr doutníku nebo velikost prstýnku. Ta se udává jako šedesátičtvrtina palce nebo v milimetrech. Jeden palec je 25,4 mm, což odpovídá průměru 64. Jedna šedesátičtvrtina je 0,396 mm, zaokrouhleně 0,4 mm."

Z této definice tedy vyplývají dva vzorce, které lze v praxi dobře využít.

 

Výpočet reálného průměru v cm

průměr doutníku (podle velikosti prstýnku) * velikost 1 palce v cm / 64

 

Výpočet reálné délky v cm

velikost 1 palce v cm * délka doutníku v palcích vč. desetinných míst

 

příklad:

Doutník má délku 5" a průměr prstýnku je 56.Vypočteme jeho reálnou délku  a průměr v cm.

5 * 2,54 = 12,7cm

56 * 2,54 / 64 = 2,2225 cm

Zjistili jsme,že reálná velikost doutníku je 12,7 cm a průměr 2,2225 cm. Jedná se o silnější robusto v průměru. Někde se uvádí, že se jedná o double robusto.

 

Každý doutník je charakterizován tvarem a velikostí, která je pro každý tvar stejná. Není tedy možné, aby doutník tvaru Corona měl rozměry jako Cigarillo midi nebo naopak jako největší Diademas. Existují různé soubory pravidel, které se striktně dodržují, ačkoliv ne vždy se v praxi setkáme s přesným označením. Corona je nejběžnější tvar rovných doutníků, který je definován rozměry 134 až 146 mm na délku a 16,7 mm v průměru. Výrobci používají přísné metody, kterými doutníky vyřazují, nesplňují-li velikost pro daný tvar. O tom více se můžete dozvědět v rubrice zajímavosti

Seznam tvarů a velikostí naleznete v dalším odkazu Tvar v rubrice Anatomie.

 

Autor: Snekmen